بازدید معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور از موزستان‌های استان سیستان و بلوچستان
1399/11/01

دکتر مسعود لطیفیان معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات از موزستانهای منطقه زرآباد استان سیستان و بلوچستان بازدید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات، دکتر لطیفیان معاون کنترل آفات، دکتر آهنگران مدیر کل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات به اتفاق معاون بهبود تولیدات گیاهی، مدیر حفظ نباتات و مدیر باغبانی استان سیستان و بلوچستان و جمعی از مدیران و کارشناسان از وضعیت کشت شهرستان های زرآباد و وضعیت کنترل عوامل خسارتزای گیاهی بازدید نمودند.

سرمای کم سابقه دی ماه که نیمه شمالی استان سیستان و بلوچستان را فرا گرفته بود به مناطق مرکزی و جنوب استان نفوذ کرده و سبب شد بیش از 1000 هکتار از باغات موز زرآباد در جنوب این استان به طور کامل نابود شود.

در پی این سرما روستاهای بخش زرآباد بیشترین خسارت را دیده اند به طوری که تا کنون خسارتی که به بخش کشاورزی این مناطق وارد شده حدود 750 میلیارد تومان براورد شده است.

قبل از سرما زدگی، علائم خشکیدگی درختان موز در برخی باغات وجود داشت که علت آن آلودگی به نماتدهای بیماری زای گیاه از جمله نماتد زخم ریشه و نیز عوامل قارچی به ویژه فوزاریوم تشخیص داده شد و علت شیوع آنها، وقوع سیلاب شدید در دی ماه سال گذشته و غرقاب چند روزه باغات موز بوده است.

همچنین 30 هکتار از باغات گوآوا به صورت 100 درصد آسیب دیده بودند.

لازم به ذکر است مناطق میانه کاری شده با نخیلات و موز رقم والری کمتر آسیب دیده است. همچنین پایلوت های سایه بان موز از سرمازدگی جلوگیری کرده بود.

در ادامه از پایلوت های در نظر گرفته شده برای کنترل نماتد و قارچ های آلوده کننده موز بازدید بعمل آمد .

با توجه به اثر سرما بر پایلوت ها مقرر شد مجددا ً عملیات در پایلوت ها تکرار شود و کارآیی هر تیمار مورد ارزیابی قرار گیرد.

تعداد مشاهده خبر414 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal