اولویت های کشاورزی ایران؛آب،کیفیت،بازار،دانش و محیط زیست
1397/01/28

رییس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی گفت: کشاورزی ایران باید بر مبنای آب، کیفیت، بازار، دانش و محیط زیست باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر اسکندر زند در کارگاه آموزشی مدیریت سبز با تاکید بر شاخص های ارزیابی که از امروز در مرکز آموزش مالی امام خمینی (ره) در کرج آغاز به کار کرده است، اظهار داشت: ما باید نگاه نو به کشاورزی داشته باشیم و با نگاه جدید اهداف را در این بخش دنبال کنیم.

وی با بیان این که کشاورزی در ایران به جای زمین محور باید آب محور شود، تصریح کرد: در گذشته تولیدات سالم بود و مساله آب نداشتیم و در طول سال ها حدود 40 هزار قنات در کشور ایجاد شده بود و با محصولات کم آب بر زندگی می کردیم، اما در 50 سال اخیر با سدسازی ها و حفر چاه ها به منابع آب دسترسی پیدا کردیم و اکنون متوجه شدیم باید آب، محور برنامه های ما باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بر تولید با کیفیت محصولات کشاورزی تاکید ورزید و گفت: کیفیت محصول در کشاورزی مساله مهمی است و کشاورزی ما باید بازار محور شود و بر حسب مزیت ها و در راستای محیط زیست تولید صورت گیرد.

وی با اشاره به ضرورت افزایش وزن دانش در کشاورزی، اذعان داشت: سواد و دانش کشاورزان به لحاظ تولید و زیست محیطی باید ارتقا یابد زیرا اگر نتوانیم در این حوزه ها فرهنگ سازی کنیم و به مساله پایداری نپردازیم، کار در بخش کشاورزی مشکل خواهد شد.

زند با بیان این که پایداری باید از ارکان کشاورزی شود، گفت: توسعه پایدار فقط به کشاورزی نیست بلکه در شهرسازی ها، و راهسازی ها و سایر موارد باید اعمال شود، زیرا پایداری یک بسته است و کشاورزی نیز یکی از اجزای مدیریت پایدار می باشد.

وی افزود: از 17 اصول توسعه پایدار در جهان، 10 اصل آن مربوط به کشاورزی و محیط زیست و در چهار اصل آن به طور ویژه مربوط به کشاورزی است که شامل کاهش فقر و افزایش درآمد کشاورزان، افزایش کمیت محصول، کیفیت تولید و توجه به پایداری و خدمات اکوسیستم می شود.

تعداد مشاهده خبر173 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal